Pro pelety krize neplatí
Dřevěné pelety zažívají nečekaný boom i v krizi, výroba vzrostla o 26 %.
Objem výroby dřevěných pelet v Česku v prvním pololetí stoupl meziročně o 26 procent. Od ledna do června 2020 se u nás vyrobilo celkem 249 000 tun ekologického paliva.
Za celý rok tak domácí výroba zřejmě dosáhne půl milionu tun (ještě loni to bylo 400 000 tun). Výrobny pelet nebyly personálně paralyzovány koronavirovými omezeními, naopak využily nadbytku kůrovcového dřeva v lesích a nízkých cen. Výroba během pandemie rostla skoro ve všech peletárnách.
Vedení národní asociace Klastru Česká peleta upozornilo na výrazné navýšení ve výrobě oproti dosavadnímu trendu. Výroba dřevních pelet se u nás za posledních 10 let lineárně zvyšuje, ale letošní rok zažije trh s ekologickým dřevěným palivem rekordní růst. V prvním pololetí 2020 dosáhla domácí výroba pelet 249 tisíc tun. To je o 26 % více než za stejné období loňského roku (v prvním pololetí 2019 to bylo 197 tisíc tun).
Tři čtvrtiny českých pelet míří do zahraničí
Naopak v rozložení odbytu dřevních pelet se toho příliš nemění. Domácí poptávka sice v posledních letech kontinuálně roste, přesto stále platí, že Česká republika skoro tři čtvrtiny své vlastní produkce vyváží na západní trh. V odbytu jednoznačně vede Itálie, následovaná Rakouskem a Německem.
„Změnu lze letos pozorovat na italském trhu, který je největším světovým odběratelem prémiových dřevních pelet. Řada velkých dodavatelů se zde potýká s problémy dodat do země dostatečné množství pelet a uplatňují se zde i menší dodavatelé, kteří na italský trh dodávali pouze skrze větší obchodníky," uvedl předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.
Rychlejší rozvoj peletového vytápění v Česku podle něj brzdí slabší prodeje peletových kotlů a nízká cena uhlí, se kterou pelety soupeří. Přitom většina starých uhelných kotlů bude muset být odstavena z provozu kvůli zákonu o ochraně ovzduší přesně za dva roky, v září 2022. Kotlíkové dotace sice běžely už ve třech vlnách, přesto ještě zbývá vyměnit zhruba 300 000 zastaralých kotlů.
„Česko má nainstalováno 35 000 kotlů na pelety, sousední Rakousko 150 000. Vyšší oblibě pelet by pomohlo i snížení ceny díky navrhovanému snížení DPH na dřevní paliva z 15 na deset procent, které by pomohlo řešit i problém s kůrovcovou kalamitou," míní Stupavský.
U běžného rodinného domu podle něj nyní vychází náklady na vytápění peletami za topnou sezonu kolem 25 000 korun, což je srovnatelné s hnědým uhlím. Pořizovací náklady na kotel jsou však vyšší, proto je podle Stupavského potřeba, aby přechod domácností k ekologickému vytápění podpořily další dotace od státu.
Tři nové peletárny začnou vyrábět ještě letos
Aktuálně je v České republice celkem 37 peletáren, které jsou rozmístěné po celé České republice. Počet peletáren podle Stupavského stále roste.
„Na konci roku očekáváme spuštění dalších tří – peletárna na pile Pasák v Plané nad Lužnicí, peletárna v blízkosti pily Stora Enso v Plané u Mariánských Lázní a přeměna dosavadní briketárny na výrobnu pelet v Kunovicích," dodal. Peletáren tak bude už 40.
15. 9. 2020; TZ: Klastr Česká peleta
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Získávání geotermální energie z tunelu metra
Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.
Program Oprav dům po babičce
Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.
V Praze vznikne nové hřiště
Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.
Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření
Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka.