Seznamte se komplexněji s dílem Jana Kaplického

Jméno Jana Kaplického je spojeno s nezaměnitelně smělou futuristickou architekturou, odvahou experimentovat s novými tvary i materiály, nekonečnou fantazií nacházející svůj zdroj v přírodě, s pohledem upřeným do budoucnosti. Seznamte se s částí jeho díla v Centru stavitelského dědictví v Plasích.

Některá jeho díla se už stihla stát ikonami moderní architektury. Se svou architektonickou společností Future Systems získal Jan Kaplický řadu prestižních mezinárodních cen a uznání. V České republice je u většiny veřejnosti znám především díky svému projektu nové Národní knihovny v Praze na Letné.

Málokteré architektonické dílo dokázalo vzbudit takovou vlnu emocí a debat

Cílem Národního technického muzea bylo vytvořit v Centru stavitelského dědictví v Plasích prostor pro ty, kteří se chtějí s dílem Jana Kaplického seznámit komplexněji. Nabízí návštěvníkům jakýsi „studijní kabinet", ve kterém se mohou procházet mezi modely Kaplického projektů, vnímat jejich časový vývoj, proměny a možnosti jednotlivých staveb, všímat si jejich detailů i působení celku.

První část výstavy věnovaná životu a dílu architekta Jana Kaplického byla v nejvyšším podlaží bývalého pivovaru otevřena již v roce 2015 společně s expozicí stavitelství. V následujících dvou letech byla kolekce více než padesáti původních autorských modelů prezentována na výstavách v Německém muzeu architektury ve Frankfurtu nad Mohanem („Yesterday's Future") a v Praze v Tančícím domě („Nekonečno Jana Kaplického"). Odtud byly modely převezeny do Plas, kde se od září 2017 stávají součástí dlouhodobé výstavy „Příběh vizionáře: Jan Kaplický".

Modely, které jsou nyní ve „studijním kabinetu" umístěny, mapují práci Kaplického architektonického studia Future Systems od jeho počátků až k posledním modelům. Kromě nejznámějších světových děl, jako jsou galerie moderního umění v Londýně Tate Modern, mediální centrum na Lord's Cricket Ground v Londýně nebo obchodní dům Selfridges v Birminghamu, je zde i celá řada méně známých objektů. Nechybí ani zastoupení modelů staveb, které měly být realizovány v České republice. Samostatná pozornost je ve zvláštní místnosti věnována návrhu pražské Národní knihovny v Praze na Letné. Aktualizovaná a doplněná výstava je v Galerii Valečka v nejvyšším patře expozice stavitelství.

Centrum stavitelského dědictví Plasy vede k úctě ke stavebnímu dědictví, zprostředkovává hlubší porozumění stavební historii, předává tradiční dovednosti, přináší inspiraci a potěšení.

www.muzeum-plasy.cz/kaplicky

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský okruh se prodlouží o 12 kilometrů

Foto: MD ČR

Na celkem 12,6 km dlouhém úseku jihovýchodní části Pražského okruhu z Běchovic na D1 začnou dělníci pracovat...

Získávání geotermální energie z tunelu metra

Instalace potrubí pro zisk geotermální energie v tunelu Fassenhof v Německu Autor: Studie využití geotermální energie při výstavbě metra I.D v Praze///Instalace potrubí pro zisk geotermální energie

Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.

Program Oprav dům po babičce

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.

V Praze vznikne nové hřiště

Foto: ÚMČ Praha 1

Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.

reklama
reklama reklama