Zahrada v prosinci

Díky poměrně dlouhému období, které je teplejší než obvykle, se většině zahrádkářů zdá, že na zazimování zahrady mají ještě čas, ale nečekané mrazy a sníh mohou poškodit mnohé z toho, na co bylo v sezóně vynaloženo mnoho úsilí a peněz. Co je potřeba ještě udělat?

Zazimování zahrady - rostliny

Záhony s dvouletkami zakryjeme chvojím a ošetříme je tak proti mrazům. V neoplocených zahradách zajistíme dřeviny proti ohryzu zvěře. Opadané listí napadených růží a dřevin spálíme. Vyhrabeme trávník a pohnojíme jej, aby se živiny postupně dostávaly do půdy a zajistily tak výživu na jaro. Z kmenů ovocných stromů odstraníme lepové pásky a spálíme je. Túje a sloupovité jalovce svážeme, aby odolaly velké sněhové nadílce a nelámaly se. Do květináčů vyséváme semena trvalek a založíme je do záhonů. Je nejvyšší čas provést poslední velkou zálivku, aby rostliny v zimě netrpěly žízní.

Půda

Shrabané listí kompostujeme. Hotový kompost smícháme s hlínou, pískem a popelem z ohniště. Tak si připravíme výživnou půdu k použití pro jarní výsadbu květin. Půdu a trávník pohnojíme. Na místa, kde plánujeme zelinářskou zahradu, zapracujeme koňský hnůj.  Při vhodném počasí je dobré vykopat díry pro budoucí keře a stromy, které budeme sázet na začátku sezóny.

Voda

Následuje kontrola přípojek k jezírkům, umělým potůčkům, fontánám a rozvodným hadicím. Zahradní hadice vyprázdníme, očistíme a uložíme. Zajistíme, aby byl vodovodní ventil na zahradě uzavřen nebo odpojen od přípojky v domě. Všechny vodní nádrže, bazénky a jezírka vypustíme a zakryjeme tak, aby do nich nevnikala dešťová voda nebo voda z rozpuštěného sněhu. Zabráníme tím poškození stěn nádrží i jejich přívodů.

Zazimování zahrady, foto Praha Press

Gril a jeho okolí

Pokud víte, že v zimě nehodláte grilovat, je ideální doba provést pečlivé očištění celého grilu. Nejlepší je, když můžete gril uložit do krytého přístřešku a zakrýt, aby byl připravený na jaro. Okolí grilovacího místa je dobré odrhnout za pomoci ekologických prostředků a tvrdého kartáče. Je potřeba uklidit lavice a stůl do zahradního domku nebo je dát na sebe a tím je ochránit proti ptákům a jejich trusu, a také jako opatření proti myším.

Barborky a truhlíky se zimní výzdobou

Začátkem prosince řežeme větvičky zlatého deště, třešně nebo jiných ovocných stromů. Do rána je namočíme v teplé vodě a pak dáme do vázy. „Barborky" tak vykvetou v období Vánoc. K zimní výzdobě patří také upravené truhlíky na oknech. Do truhlíků naaranžujeme námi osvědčené druhy, suché větvičky ozdobných keřů. Má to tu výhodu, že není potřeba truhlík zalévat a kontrolovat. Pro pečlivé hospodyňky jsou pak vhodné málo vzrostlé jehličnany. Často se kombinují málo s barevnými listnáči a suchými květinami, či výzdobou textilní nebo z barevných kartonů.

Zazimování zahrady, foto Praha Press

Vánoční stromeček i s kořeny

Koupit vánoční stromek v květináči je již po mnoho let módní záležitostí. Je potřeba počítat s tím, že ne vždy jehličnan zimu přežije. Proto je důležité při nákupu zkontrolovat jeho zdravotní stav. Mnohdy se prodávají stromky s usekanými kořeny a jsou jen naaranžovány v květináči. I to je potřeba zjistit předem. Takové stromky se rozhodně zasadit nedají a samozřejmě by se neujaly. Logicky, víc jak metrový košatý stromek pravděpodobně nebude mít průměr kořenáče 30 centimetrů.

Nezvaní návštěvníci z vánočního stromku

Nevýhodou zakoupeného jehličnanu v kořenáči může být také při nákupu neviditelný hmyz, který si následně zaneseme do bytu. Kdysi jsme si koupili kavkazskou jedli, měla téměř dva metry. Nádherný huňatý vánoční stromek vůbec nevoněl a navíc za několik dní překvapil girlandami jemných a dlouhých pavučin. Snášely se z větviček jako miniaturní křišťálové ozdoby, propojovaly se. Během týdne jsme odstraňovali dlouhé závěsy pavučin ze záclon, zdí i lustrů v ostatních místnostech. Malý pavouk byl velkým dobyvatelem. Krásná kavkazská jedle putovala na smetiště hned po Štědrém dnu. Maličkaté pavouky jsme likvidovali ještě několik měsíců.

Zima je ideální na plánování nové zahrady a sadu

Zimní období je dobrá doba na oslovení zahradního architekta, který podle charakteru pozemku a okolí má dostatečný čas navrhnout nejlepší řešení nové zahrady nebo radikální úpravu zahrady stávající.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Získávání geotermální energie z tunelu metra

Instalace potrubí pro zisk geotermální energie v tunelu Fassenhof v Německu Autor: Studie využití geotermální energie při výstavbě metra I.D v Praze///Instalace potrubí pro zisk geotermální energie

Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.

Program Oprav dům po babičce

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.

V Praze vznikne nové hřiště

Foto: ÚMČ Praha 1

Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.

Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření

Tunel Mrázovka/TSK Praha

Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka. 

reklama
reklama reklama