Nadějné oživení exportu
Index Exportu – nadějné oživení zahraniční poptávky.
Český export, zdá se, má to nejhorší za sebou. Průzkumy mezi nákupními manažery (PMI) nebo výsledky konjunkturálního průzkumu přináší povzbudivé zprávy, co se týká komplikací v dodavatelských řetězcích.
„I přesto firmy stále čelí bariérám ve výrobě způsobené nedostatkem materiálu a zaměstnanců,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. V závěru roku výkonnost ekonomik eurozóny, až na výjimky (Německo či Rakousko), předčila očekávání, což je příznivým signálem pro zahraniční poptávku. „Česká ekonomika už v závěru roku těžila z oživení poptávky v zahraničí, a navíc tempo nových zahraničních objednávek dle lednového PMI nabralo na rychlosti,“ doplňuje Horská.
Zvolnění komplikací na nabídkové straně a růst objednávek se pozitivně odráží v predikci Indexu Exportu. Navzdory velmi vysoké srovnávací základně, kdy výkon exportu loni v březnu dosáhl meziročně +31 % a v dubnu dokonce +81 %, ukazuje Index Exportu na letošní jaro meziroční propad v blízkosti „pouhých“ 14 %. „V druhé polovině letošního roku bude eurozóna pokračovat v oživení a obnova globálních výrobních řetězců uleví tuzemským výrobcům a podpoří export. Nicméně nemůžeme ignorovat rizika v podobě hrozící ukrajinské krize, nových mutací COVID-19 či trvalého nedostatku pracovních sil v Česku,“ uzavírá Helena Horská.
Predikce exportu vypadá zatím nadějně, ale je zde několik faktorů, které mohou jakékoliv růžové zítřky přetřít na černo.
„Nedostatek zaměstnanců už je možno brát jako standard a pokud vláda neotevře dveře zájemcům o práci ze třetích zemí, tak se situace nezlepší. Horší je, že na trhu kraluje dodavatelská krize. Nejsou suroviny, komponenty a vše se drasticky zdražuje. Přidejme k tomu bezprecedentní růst cen energií všeho druhu, který způsobilo na jedné straně selhání kontrolních mechanismů státu a na straně druhé rostoucí zelené šílenství. K tomu všemu zákazníci, kteří platí své závazky včas, vyhynuli jako druhohorní ještěři a aby toho nebylo málo centrální bankéři se snaží dle učebnicových pouček krotit naprosto neučebnicovou inflaci a torpedují tak průmyslové bárky exportérů na rozbouřených vodách zahraničního obchodu, ale zároveň tím ničí i mladé rodiny, které se zadlužily za účelem pořídit si vlastní bydlení. A protože Covid 19, který by si dnes možná zasloužil přejmenovat se na Covid 22 neřekl určitě své poslední slovo, bylo by možná na čase si přiznat, že v tomto roce nás asi nebude čekat procházka růžovou zahradou,“ komentuje situaci Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
7. 2. 2022, TZ: Raiffeisenbank
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných...
Pěstitele drtí levné dovozy i vrtochy počasí
Na tržbách za obiloviny a olejniny letos přijdou o 7 miliard korun.
Myslivecký zákon povede k přemnožení zvěře
Novela mysliveckého zákona, kterou mají v září projednat poslanci, vzbuzuje u zemědělců oprávněné obavy, že...
Potřebujeme novelu mysliveckého zákona
Hlavním cílem novely zákona o myslivosti, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství, je snížit vysoké stavy spárkaté...