Lednický zámek v letních měsících rozzáří květiny
Lednický zámek v letních měsících ještě více rozzáří květiny. Netradiční výstava se bude věnovat historickému vývoji uplatňování rostlin v nejbližším okolí člověka. Jednotlivá zákoutí nás provedou historií aranžování květin i pěstováním rostlin v interiéru.
Seznámí nás s vývojem architektonických objektů určených pro dlouhodobé uchovávání exotických rostlin v našich klimatických podmínkách a také s lovci rostlin, s nimiž se vydáme na objevitelské cesty za vzácnými exempláři.
Výstava s názvem Za(u)jatí rostlinami, aneb příběh rostlin začíná 1. července a potrvá do konce září. Výstavu doprovázejí živoucí exponáty a objekty důležité pro dovoz a pěstování rostlin nebo pro jejich odpovídající prezentaci v interiérech budov.
„Důležitou součástí je též ukázková obnova dobového květinového záhonu na parteru lednického zámku,“ říká Jiří Martinek z Ústavu biotechniky zeleně Zahradnické fakulty.
Lidé si s sebou od nepaměti přinášeli do svých příbytků rostliny, ať už to bylo k lékařským účelům, na vaření, pro radost z jejich pěstování nebo také proto, aby jen obdivovali křehkou krásu řezaných květů aranžovaných do váz.
„Počátek pěstování rostlin v interiéru je možné dávat do souvislosti s rozvojem objevitelských výprav raného novověku a značnou odvahou mnoha statečných mužů, kteří na svých cestách po souši i po moři strávili nekonečně dlouhé měsíce nebo i roky,“ uvedl Martinek.
V dosud neprozkoumaných krajinách hledali cestovatelé nové druhy rostlin, které by přivezli s sebou domů a uspokojili tak stále se zvyšující nároky jejich obdivovatelů a sběratelů z nejvyšších vrstev společnosti.
„S rozšiřujícím se sortimentem šla ruku v ruce též potřeba vytvářet to nejlepší možné prostředí pro dlouhodobé přechovávání teplomilných rostlin v chladném podnebí Evropy. Začíná se odvíjet příběh vědecké zvídavosti a rozvoje nových technologií,“ uvedl Martinek.
Otázkou, jak vypadala v jednotlivých epochách vývoje lidské společnosti květinová výzdoba objektů s kulturně historickou hodnotou, se vědci z MENDELU zabývali pět let. Výsledky jejich výzkumu napomohou obnově architektonických památek v zemi. Vědci se zabývali nejen vnitřní rostlinnou výzdobou objektů, ale i úpravou zahrad, parků a okolní krajiny. Aktuální výstava část práce vědců představí v sedmi zákoutích památky UNESCO.
Naprosto ojedinělá je právě prezentace uplatňování rostlin v těsné blízkosti člověka v památkových objektech. Vědci vypracovali mimo jiné též řadu metodik a odborných publikací, které si kladou za cíl zmapovat situaci a vytvořit metodické postupy pro správce a majitele památkově chráněných objektů při řešení otázek s památkovou obnovou vegetace v exteriéru i v interiéru.
30. 6. 2022, TZ: MENDELU
Informace k výstavě: Otevírací doba: 1. července – 30. září 2022. Přístupné dle návštěvní doby zámku. Vstup zdarma. https://pribehrostlin.cz/
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Městské části Brna se potýkají s výskytem divokých prasat

Nedostatek potravy v lesích láká v předjaří divoká prasata blíž k lidským obydlím.
Bývalí horníci zavítají do Podzemní laboratoře Josef v Mokrsku

Kdysi zde ve štole pracovali, nyní se budou podílet na komentovaných prohlídkách pro veřejnost. Podzemní laboratoř...
Nová technologie pro plynulejší a bezpečnější MHD v Plzni

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) implementovaly světovou technologii Kooperativní inteligentní dopravní...