Myanmar vás ohromí svou krásou

Myanmar zatím nepostihla módní vlna návštěvnosti jako například sousední Thajsko. Tajemná země se doposud skrývá před nápory zvědavých turistů, přestože má nejen obrovské bohatství historické, ale také přírodní. Rozeklaná pohoří sahající k nebesům, skály, rýžoviště, táhlé nížiny, pralesy, jeskyně, jezera, řeky, kouzelné pobřeží i idylická zátiší čekají na novodobé umělce.

Přes veškeré předsudky a varování v tisku, je Myanmar buddhisticky tolerantní a přátelskou zemí pro návštěvníky ze zahraničí.

Myanmar

Dne 4. ledna 1989 změnila tato etnicky bohatá země název z Burma (Barma) na Myanmar. Rozloha 676 552 m2, 48 miliónů obyvatel. Hlavní město Yangon (Rangoon) s 3 873 000 obyvateli. Jazyk barmština. Leží mezi Bangladéší, Indií, Čínou, Laosem a Thajskem. Tato dříve britská kolonie získala nezávislost v roce 1948.

Od roku 1987 izolovaná země, potýká se s problémy, které zůstávají většinou ukryty před zájmem světových médií.

Země patří k nejchudším na světě, je přitom jednou z nejbohatších na historické památky. Tisíce pagod ze zlata, chrámy, paláce, připomínají zaniklé bohaté říše. Vystupují z travnatých planin, ohromují svou architekturou, dokonalostí, pestrostí.

Obyvatelé

Lidé jsou prostí, žijí jednoduchý život. Na tržištích, v manufakturách, v rybářských vesnicích, v barmských poutních místech nebo v letoviscích u písečných pláží Indického oceánu, tam všude najdete příjemné, usměvavé, k cizincům většinou vstřícné obyvatele. Snaží se porozumět a obvykle ovládají angličtinu.

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Počasí

Většina území leží v monzunovém tropickém pásu Asie. Vysoká vlhkost, průměrná teplota 21°C, u pobřeží 31°C. Každý návštěvník by se měl proto preventivně připravit na možná zdravotní rizika, která v těchto oblastech nejsou ojedinělá.

Vegetace

Lesy, včetně tropických, pokrývají 49% země. Kromě oblíbeného a těženého teakového dřeva zde rostou akácie, bambusy, gumovníky, kokosové a betelové palmy. Borovice a rododendrony pokrývají rozlehlé plochy.

Zvířena

Turista zvyklý na civilizované země má tendenci podceňovat divokou přírodu. Koho je možné potkat? Typická zvířata džungle – místně tygry, leopardy, slony, nosorožce, opice, drobné savce, na 800 druhů ptáků včetně papoušků. Ale vyskytují se i krokodýli, kobry, krajty nebo želvy. Můžete obdivovat nádherné motýly, ale cesty někdy komplikuje pro nás neznámý nebo i nebezpečný hmyz. Je dobré se před cestou informovat, připravit a zajistit očkování.

Kultura

Majoritní kultura je ovlivněná buddhizmem a kulturami sousedních zemí. Projevuje se jak v jazyce, tak v kuchyni, hudbě, tancích nebo v divadle.

Ekonomie

Přestože patří Myanmar k nejchudším zemím jihovýchodní Asie, patří k významným exportérům. Teakové dřevo 75% světové produkce, 90% světové těžby rubínů, které nejvíce nakupuje sousední Thajsko.

Vyváží se také safíry, perly a další drahokamy, ale také drahé kovy, ropa. Myanmar se řadí k největším producentům rýže, ale i dalších zemědělských produktů a také textilu.

Pověstný je černý trh s drogami, které jsou povětšinou distribuovány přes Thajskou hranici. Myanmar je druhým největším producentem opia. Bohatství této země spočívá i v chudé, ale vzdělané pracovní síle, gramotnost je 83%.

Zahraniční investoři sem přicházejí především z Číny, Singapuru, Jižní Koreje, Indie a Thajska.

ASEAN

Myanmar je členem sdružení zemí jihovýchodní Asie - ASEAN, které má zájem vytvořit konkurenceschopné prostředí Číně. Ekonomická nestabilita, různá politická zřízení i potřeby jednotlivých zemí jsou ale největšími překážkami. Přesto je zřejmé, že má tato část světa obrovské rezervy.

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Myanmar, foto Petr Kalač

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Průzkum z Národního parku Šumava

Šumava/MŽP

Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...

Z Prahy přímým spojem do hlavního města Litvy

Foto: Letiště Praha, a.s.

Společnost airBaltic spustí přímou linku do hlavního a největšího města Litvy Vilniusu, kam bude od 30. března...

Zažijte dovolenou jinak

Foto: Letiště Praha

Monumentální pyramidy v Gíze, drsné stepi Mongolska i do oblak šplhající mrakodrapy Rijádu.

Bezpečná jízda na cestách doma i v zahraničí

Ilustrační foto: pixabay

Několik dobrých rad odborníků pro bezpečné a plynulé cestování.

reklama
reklama reklama reklama