Preventivní ochrana před tropickými nemocemi

Projekt FORBIO, ochrana trhu a spotřebitele v praxi. ​Jednou z důležitých funkcí Celní správy České republiky je ochrana trhu a spotřebitele.

Z tohoto důvodu provádí pracovníci celních úřadů kontrolu zboží rostlinného a živočišného původu, jejímž smyslem je ochrana trhu a spotřebitelů před zavlečením různých infekčních nemocí. V rámci projektu FORBIO, který je právě takto zaměřen, byl před začátkem hlavní turistické sezóny spuštěn projekt monitoringu možného výskytu invazivních druhů komárů, kteří se mohou dostávat na území České republiky v prostorách letadel nebo přímo s cestujícími. Tyto invazivní druhy mohou přenášet různá tropická onemocnění, např. žlutou zimnici, horečku Dengue a další virové infekce. 

Technicky monitoring spočívá v instalaci speciálních kontejnerů, takzvaných „ovitrapů“, což jsou kontejnery naplněné vodou, které lákají komáří samičky k nakladení vajíček. Pravidelné obměny náplní v těchto kontejnerech zamezí tomu, aby se v nich komáři mohli množit, a zároveň laboratorní vyhodnocení obsahu odebrané náplně poskytne přehled o tom, jaké druhy komárů byly na letišti zachyceny. Pozitivně vyznívající skutečností je, že po třech měsících pečlivého monitoringu nebyla zjištěna přítomnost žádných zárodků invazivních druhů komárů, což naznačuje, že riziko zavlečení těchto přenašečů infekčních chorob do Česka přes Letiště Václava Havla Praha je nízké, pravděpodobně díky pravidelným dezinsekcím, které jsou prováděny na palubách letadel.

Monitoring možného výskytu invazivních druhů bude pokračovat i nadále vzhledem k celoročnímu zájmu o cestování do exotických destinací, kde je výskyt těchto přenašečů chorob vysoce pravděpodobný. RNDr. Jiří Černý, PhD., vědecký pracovník z Fakulty tropického zemědělství na České zemědělské univerzitě v Praze, který je jedním z garantů projektu FORBIO vysvětluje účel prováděného monitoringu:

„Komáři a komáry přenášená onemocnění představují jedno z nejzávažnějších potíží, kterému lidstvo z hlediska veřejného zdraví čelí. Ač byl tento problém v minulosti spojován především s tropickými zeměmi, současná situace ukazuje, že kvůli globální klimatické změně se nevyhne ani zemím ležícím v mírném pásmu, jako je Česká republika. Invazní druhy komárů jsou do Česka nejčastěji zavlékány spolu s lidmi, kteří cestují z tropických nebo subtropických oblastí, a to jak po zemi, tak i vzduchem. Velká letiště, která mají přímá spojení s tropickými oblastmi a přes které proudí velké množství lidí, jako je například Letiště Václava Havla Praha, proto představují potenciálně nebezpečný prostor, odkud se tito komáři mohou dále šířit.“

por. Bc. Igor Lenský, tiskový mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně

15. 10. 2024, TZ: Celní úřad Praha Ruzyně

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Asiana Airlines na Letišti Václava Havla Praha

Asiana Airlines na Letišti Václava Havla Praha/Letiště Praha, a.s.

Jihokorejský dopravce Asiana Airlines bude od dubna 2025 létat na trase mezi Prahou a Soulem.

Dálniční známka! Pozor na podvodné SMS

Foto: MDČR

Pozor na podvodné SMS vyzývající k zaplacení pokuty za jízdu bez dálniční známky.

Průzkum z Národního parku Šumava

Šumava/MŽP

Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...

reklama
reklama reklama reklama