Tam, kde kvetou mandloně
Město Hustopeče leží v úrodné nížině s meruňkovými sady, vinohrady, ale zaujme i unikátní alejí mandloní. Okolí Hustopečí patří mezi nejstarší osídlené lokality u nás.
Město je osudově spjato s osobou našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Narodila se zde jeho matka Terezie Kropáčková a svůj poslední odpočinek našla společně se svým manželem na místním hřbitově. Masaryk studoval na zdejší piaristické reálce, před jejíž budovou se nachází jeho jediný nefigurální památník u nás.
Pro milovníky přírody jsou nejbližším cílem vycházek nejen místní rybníky, ale i okolní listnaté lesy, přírodní rezervace, turistické a cykloturistické stezky. Návštěvníkům města je k dispozici velký sportovní areál.
Z hustopečských vín je nejproslulejší Tramín, další tradiční odrůdy: Veltlínské, Ryzlink vlašský, Neuburské, Sylvánské, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Rulandské modré, Frankovka, Modrý Portugal.
Hlavním zdrojem bohatství města bylo vinohradnictví. Už v 18. století platily Hustopeče za největší vinařskou obec na Moravě. Roku 1726 vznikl vinařský cech, ale jeho zakladatelé Adam Wagner a Andreas Langer museli prý ve Valticích devětkrát urgovat jeho povolení. K jeho schválení došlo až roku 1736, údajně i za pomoci úplatků - vína a vyhlášeného hustopečského chřestu.
Pomník vinné kvasinky
Pro znalce a příznivce vína jsou Hustopeče oblíbeným místem k návštěvám, ale i nákupu kvalitního vína. Stálou vinařskou expozici, která mapuje historii a současnost pěstování vinné révy a výroby vína na Hustopečsku, naleznete v renesančním domě U Synků. Mnohé z vás sem jistě přiláká ochutnávka vína nejlepších vinařů Velkopavlovické podoblasti. Nádvoří této expozice doplňuje neobvyklý pomník, je věnován vinné kvasince.
Pro zájemce o historii uvádím, že Hustopeče osvobodili Kozáci na koních. Více se dozvíte v místním muzeu.
Stanislava Nopová
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
ČOI kontrolovala rekreační plavidla

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly rekreačních plavidel v roce 2024.
Městské části Brna se potýkají s výskytem divokých prasat

Nedostatek potravy v lesích láká v předjaří divoká prasata blíž k lidským obydlím.
Bývalí horníci zavítají do Podzemní laboratoře Josef v Mokrsku

Kdysi zde ve štole pracovali, nyní se budou podílet na komentovaných prohlídkách pro veřejnost. Podzemní laboratoř...