Vydejte se na příjemný výlet do Lednicko-valtického areálu

Brzy nás čeká volno a ta malá prodloužená dovolená by mohla směrovat na jih Moravy na území Lednicko-valtického areálu. Rozsáhlý historický areál je zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1996 a patří mezi našich dvanáct divů uznávaných ve světě.

Plocha Lednicko-valtického areálu sahá od hranic s Rakouskem až po Pálavu. Téměř 300 km² plochy láká k procházkám i projížďkám. Dominantou Lednice je nejnavštěvovanější zámek České republiky.

Dobové úpravy území vycházely z architektury anglických parků. Barokní a novogoticky upravená budova zámku Lednice se malebně doplňuje se stavbami v romantickém stylu jako je Skleník, Lovecký zámeček, Minaret, Apollonův chrám, Rybniční zámeček, Nový dvůr, Hraniční zámeček, Chrám Tří Grácií, Janův hrad, Obelisk a Rendes-vous.

Půvabný zámek Lednice

Zámek Lednice nabízí čtyři prohlídkové okruhy a tak si každý může zvolit variantu, která mu nejvíce vyhovuje. V rozlehlém upraveném parku probíhají každou hodinu ukázky lovu dravých ptáků. Možná spatříte klopýtající nevěstu, která přece musí mít fotografie od minaretu. Odtud se můžete svézt kočárem taženým koňmi. Jiný pohled nabízí výlet lodí.

Státní zámek Lednice, foto Praha Press

Současnou podobu dala zámku novogotická přestavba ve stylu tudorské gotiky z let 1846-1858, jejímž autorem byl Jiří Wingelmüller.

Rozsáhlý historický areál je zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1996 a patří mezi našich dvanáct divů uznávaných ve světě. Foto Praha Press

Rozsáhlý historický areál je zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1996 a patří mezi našich dvanáct divů uznávaných ve světě. Foto Praha Press

Ukázky lovu dravých ptáků na zámku Lednice, foto Praha Press

Část barokního zdiva sice zůstala zachována, ale nový vzhled fasády byl doplněn o řadu přístaveb a prvků, jako jsou cimbuří, balkóny, arkýře, komíny a věžičky.

Romantický novogotický vzhled získaly také interiéry s vynikajícími ukázkami bohaté řezbářské výzdoby. Za pozornost stojí vřetenové schodiště v knihovně, kazetový strop z lipového dřeva v modrém sále, reliéf stromu života ze slonové kosti či mramorové krby.

Skleník

Skleněná stavba napojená k Lednickému zámku je u nás jednou z nejstarších dochovaných oranžérií. Byla dokončena v roce 1845. Během zimního období zde bylo svého času uskladněno až 3 000 citrusových dřevin, které od jara zdobily zámecký park. Zde je organizována individuální prohlídka. Rostliny vypěstované ve skleníku si mohou zájemci zakoupit i v prostorách zámeckého zahradnictví na konci parku, na ulici Slovácká.

Lovecký zámeček

Lovecký zámeček je jedním z několika hájoven v areálu, šlechta je využívala při honech. Nejznámější Lovecký zámeček navrhl architekt Josef Hardmuth v roce 1805. Mnohé návštěvníky překvapí fakt, že architekt Josef Hardmuth je vynálezcem tužky.

Minaret

Jediný minaret v křesťanské zemi vzbuzoval mnoho dohadů. Jedním z nich je, že architekt Hardmuth takto složil poklonu svému nápadu vymyslet tužku, ale pravda bude asi jiná. Z dochovaných materiálů vyplývá, že se na stavbě a výzdobě podíleli arabští umělci.

Minaret měří skoro 60 metrů a na jeho horní ochoz vede 302 schodů. Foto NPÚ

Minaret měří skoro 60 metrů a na jeho horní ochoz vede 302 schodů. Podlahy i zdi zdobí maurské kresby a nápisy. Při dobré viditelnosti je odtud vidět Pálava, Bílé Karpaty a prý i vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.

Apollonův chrám byl postaven na začátku 19. století. Empírový chrám zdobí dórské sloupy, klasicistní zábradlí a točité schodiště. Kdysi tu bydlela stráž, aby zajišťovala klidný a bezpečný život lichtenštejnského dvora.

Rybniční zámeček

Aby si panstvo užilo lov divokých ptáků a rybaření v pohodlí, byla vystavěna budova podobná vile, nazvaná Rybniční zámeček. Na svahu nad hladinou Prostředního rybníka je průčelí Rybničního zámečku nasměrováno na Nový dvůr a Chrám Tří Grácií.

Nový dvůr

Stavba Nového dvora je ukázkou promyšleného záměru, jak propojit bydlení a statek s koňskými stájemi. Na empírovém statku je zajímavá kruhová Rotunda uprostřed průčelí.

Hraniční zámeček

Valticko-lednický areál je protkán krásnými rybníky a stejně tak nápadně elegantními budovami, byť by dříve mohly být považovány spíš za jakési velmi luxusní chaty, kde se tráví volný čas.  Rod Lichtenštejnů si potrpěl na reprezentaci, k níž okázalé budovy patřily. Hraniční zámeček byl využíván jako letní sídlo panstva. Název je odvozený od jeho pozice, stojí totiž na původní hranici mezi Markrabstvím moravským a Dolním Rakouskem.

Chrám Tří Grácií

Tři plnoštíhlé bohyně Afrodita, Athéna a Artemis se sešly jako sousoší na jednom podstavci. Sochy vytesal z jediného kvádru kamene Leopold Fischer. Tři krasavice dokola obtáčí půlkruhová klasicistní stavba z autorské dílny Jana Karla Engela.

Janův hrad

V obci Podivín, 4 km od Lednice, na pohyblivém bažinatém podloží, navrhl v 19. století již zmíněný architekt Josef Hardmuth romantickou napodobeninu zříceniny středověkého hradu pro Jana Lichtenštejnského. Po štvanicích zde panstvo pořádalo hostiny.

Janův hrad, zámek Lednice, foto NPÚ

Janův hrad nazývaný Janohrad je často vyhledávaný ke svatbám. Jezdí sem koňská spřežení od zámku Lednice. Cyklisté ani turisté nemohou zabloudit, protože trasy jsou dobře značené. Dostat se k Janohradu můžete také loďkami po Dyji.

Rendes-vous

Protože Lichtenštějnové milovali lov, neopomenuli vzdát hold své oblíbené bohyni lovu Dianě vystavěním chrámu Rendez-vous. Tak zvaný Dianin chrám se nachází na trase mezi Lednicí a Valticemi. Nechal jej postavit Jan I. z Lichtenštejna v roce 1812.

Klasika pod hvězdami

Zlatou třešinkou na pomyslném zámeckém dortu je plánovaná dramatická opera Aida od Giuseppe Verdiho, která zazní na konci léta v kouzelném prostředí zámeckého parku, diváci budou poprvé sedět pod zastřešeným hledištěm.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Průzkum z Národního parku Šumava

Šumava/MŽP

Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...

Z Prahy přímým spojem do hlavního města Litvy

Foto: Letiště Praha, a.s.

Společnost airBaltic spustí přímou linku do hlavního a největšího města Litvy Vilniusu, kam bude od 30. března...

Zažijte dovolenou jinak

Foto: Letiště Praha

Monumentální pyramidy v Gíze, drsné stepi Mongolska i do oblak šplhající mrakodrapy Rijádu.

Bezpečná jízda na cestách doma i v zahraničí

Ilustrační foto: pixabay

Několik dobrých rad odborníků pro bezpečné a plynulé cestování.

reklama
reklama reklama reklama