Již 600. robotická cévní operace na Homolce

Nemocnice Na Homolce byla prvním zdravotnickým zařízením v Česku, které v roce 2005 začalo operovat s robotem, a již od začátku robotický systém využívali při operacích cévní chirurgové.

Roboticky asistovaná operace břišní aorty se v roce 2006 stala světově unikátním výkonem. V současnosti slavíme již 600 robotických cévních operací. V počtu operací si stále držíme světové prvenství. Průkopníkem robotických cévních operací je primář prof. Petr Štádler, který je zároveň školitelem pro lékaře z Evropy i ze zámoří.

Nejčastější roboticky asistované výkony představují operace výdutí břišní aorty a zúžených nebo uzavřených pánevních tepen či břišní aorty. Dále jsou to zákroky na slezinné tepně, ledvinných tepnách či tepně zásobující játra a žaludek. Díky dvacetileté zkušenosti a nové generaci robota Da Vinci jsou cévní chirurgové na Homolce schopni provádět stále náročnější výkony a širší spektrum operací.

Operace výdutě břišní aorty, při nichž se postižená část nahrazuje cévní protézou, se dají provést buď otevřeně, endovaskulárně, laparoskopicky nebo roboticky. A každá z možností má svoje opodstatnění. Robotická operace je po endovaskulárním zákroku pro pacienta nejšetrnější. Pacient má na břiše místo řezu několik malých vpichů a rychleji se zotavuje a má zanedbatelné riziko, že se mu vytvoří kýla v jizvě. Příčinou vzniku výdutě břišní aorty jsou degenerativní změny její stěny, nejčastěji na podkladu aterosklerotických nebo i zánětlivých změn, ale i vrozená onemocnění pojivové tkáně. Častěji jsou postiženi muži, u kterých výskyt výdutě břišní aorty významněji stoupá ve věku nad 50 let.

„Hlavní nebezpečí spočívá v riziku prasknutí výdutě aorty, které pak představuje osmdesát až devadesátiprocentní úmrtnost,“ vysvětlil primář Štádler, zatímco riziko úmrtí po plánovaném chirurgickém řešení je tři až pět procent.

V případě rizikových ukazatelů proto prevence hraje zásadní úlohu. Ke vzniku tohoto onemocnění mají někteří lidé genetické dispozice. Kromě dědičného zatížení k němu přispívá i vysoký krevní tlak, nesprávná životospráva, kouření a nedostatek pohybu a také bílá rasa (u bělochů je výduť častější). Bedlivě sledováni by měli být také pacienti trpící ischemickou chorobou dolních končetin, kterým hrozí zúžení nebo uzávěry příslušných tepen a mají zvýšené riziko infarktu nebo mrtvice.

Nemocnice Na Homolce přijímá k léčbě cévních onemocnění pacienty z celé České republiky a na základě spolupráce s Národním ústavem srdečních a cévních chorob v Bratislavě i pacienty ze Slovenska. Aorta a pánevní tepny se na Homolce operují pomocí všech dostupných technologií. Cévní chirurgové volí pro každého pacienta vždy tu nejvhodnější z možností – od klasické otevřené operace přes laparoskopické a endovaskulární zákroky až po robotickou operaci, která se v oblasti cévní chirurgie v žádné jiné nemocnici v republice nenabízí. Cévní chirurgové plánují rozšířit spektrum robotických cévních zákroků, a nabídnout tak pacientům další možnosti této miniinvazivní léčby.

5. 6. 2023, TZ: Nemocnice Na Homolce, Praha

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Tachovské náměstí bylo oceněno

Foto: ÚMČ Praha 3

V soutěži Česká cena za architekturu 2024 získalo Tachovské náměstí cenu za zkvalitnění veřejného prostranství.

Na Libeňském mostě budou tramvaje nahrazeny autobusovou dopravou

Foto: ÚMČ Praha 7

Od pondělí 25. listopadu 2024 bude do odvolání přerušen tramvajový provoz na Libeňském mostě.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

reklama reklama
reklama reklama