Magik Gustav Meyrink opustil Prahu navždy a přece zůstal

Autor románu Golem Gustav Meyrink, rodným jménem Gustav Meyer, se narodil 19. ledna 1868 ve Vídni v Rakousko-Uherskuhersku jako nemanželský syn würtemberského ministra Karl von Varnbüler a bavorské dvorní herečky Marie Meyerové.

Poslední pražský magik Gustav Meyrink, autor románu Golem

Od roku 1884 žil v Praze, kde si z peněz odkázaných otcem otevřel bankovní dům. Byl osobností, která se nedala snadno spoutat konvencemi. Zabýval se různými náboženstvími, východními vědami, zajímaly jej také okultní vědy, tajná společenstva, alchymie a stále více se věnoval psaní. Jeho texty byly plné úvah o reálném světě, světě duchovním i neviditelném.

První povídky napsal v Praze v roce 1901. Jeho povídky byly ironické, jízlivé a posměšné vůči maloměšťákům, vysmíval se důstojníkům i šosácké německé společnosti žijící v Praze. Zřejmě pravdivé a trefné vykreslení některých osob vedlo k velké nenávisti vůči autorovi. Následovalo nařčení z bankovního podvodu. Byl sice osvobozen, ale jeho potupa ho vedla na cesty po Evropě. Studoval černokněžnické a magické knihy.

Gustav Meyrink v roce 1904 opustil Prahu navždy, ale nikdy na ni nezapomněl, toužil po ní a často se k ní ve svém díle vracel. Takovým pomyslným návratem bylo vytvoření románu Golem. Kniha vyšla ve čtvrtmilionovém nákladu, Meyrink ji pětkrát přepracovával.

V románu se objevují česká jména, prolíná se v něm skutečnost i mystická minulost rudolfínské Prahy.

V Praze vydalo Golema Topičovo vydavatelství v roce 1917. Spisovatel byl ale dlouhodobě nespokojený a zklamaný životem, dokonce uvažoval o sebevraždě. Byl ženatý, měl syna, se kterým měl silné pouto. Možná rodina ho přinutila žít dál.

Gustav Meyrink: „Člověk je pevně přesvědčen o tom, že bdí, ale ve skutečnosti je chycen v síti spánku a snu, kterou si sám utkal. Čím se tato síť více svírá, tím mocněji vládne spánek. Ti, kdož jsou chyceni do ok jeho sítě, jsou spáči, kteří kráčejí životem jako stáda hovad vedených na jatka, lhostejných a bez myšlenek."

Meyrink se intenzivně zabýval jógou a v jogínské pozici nakonec také očekával smrt. Zemřel v německém Starnbergu 4. prosince 1932. Je nazýván posledním pražským magikem a prý doposud žije na Hradčanech ve svém neviditelném domě. Meyrinka tady prý můžete spatřit za některých mlhavých nocí.

Gustav Meyrink: „Zloději, kteří kradou sílu duše, jsou horší než zloději světští. Přitahují tě jako bludičky do bažin klamavé naděje, aby tě zanechali samotného v tmách, kde zmizíš navždy."

23.12.2016; Petr Kalač

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Tachovské náměstí bylo oceněno

Foto: ÚMČ Praha 3

V soutěži Česká cena za architekturu 2024 získalo Tachovské náměstí cenu za zkvalitnění veřejného prostranství.

Na Libeňském mostě budou tramvaje nahrazeny autobusovou dopravou

Foto: ÚMČ Praha 7

Od pondělí 25. listopadu 2024 bude do odvolání přerušen tramvajový provoz na Libeňském mostě.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

reklama reklama
reklama reklama