Nová výstava v Museu Kampa
Nová výstava v Museu Kampa – Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte! Výstava potrvá do 30. 9. 2021.
Maxipes Fík, Hobit, Pan Tau, Poslední Mohykán a další legendární hrdinové z ilustrací a animovaných filmů obsadili výstavní prostory pražského Musea Kampa, které ve dvou patrech prezentuje doposud nejrozsáhlejší retrospektivní výstavu žijící legendy knižní ilustrace a animovaného filmu Jiřího Šalamouna.
Emeritní profesor a dlouholetý vedoucí ateliéru ilustrace a knižní grafiky na UMPRUM Jiří Šalamoun (*1935) byl výtvarníkem nejen nestárnoucího Maxipsa Fíka, ale také řady dalších animovaných filmů. Vytvořil desítky volných litografií a plakátů, vydal dvě sbírky básní a jednu sbírku záznamů snů. Především však graficky upravil a svými obrázky doprovodil více než stovku knih publikovaných nejen u nás, ale také v Německu či v Polsku – například Posledního Mohykána J. F. Coopera, Kroniku Pickwickova klubu Charlese Dickense, Historii města Houpětína Saltykova-Ščedrina, Hobita J. J. R. Tolkiena, Pohřební písně J. J. Ryby či Vraždy v ulici Morgue E. A. Poea. Právě kriminální a hororový žánr, tajemno a magie patří mezi autorova nejoblíbenější témata, která se objevují i v jeho autorských knihách a volných litografiích, často zpracovaných formou komiksu.
Výstava Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte! atraktivní formou, která zaujme návštěvníky napříč generacemi, prezentuje košatost výtvarného jazyka Jiřího Šalamouna i jednotlivé fáze jeho tvůrčího procesu. Od prvních skic až po výslednou knihu či animovaný film. Kurátory výstavy jsou Terezie Zemánková a Luboš Drtina: „Hlavní ingrediencí Šalamounových ilustrací je především humor – vesměs trochu poťouchlý a subversivní – čiší z nich i skepse a zároveň nadhled nad malichernostmi života, velkorysá fantazie i pedantský cit pro detail. Dějiny každodennosti dvacátého století se v jeho díle odrážejí jako v zrcadlovém bludišti, které komicky umocňuje některé aspekty reality,“ uvedla Terezie Zemánková.
19. 7. 2021, TZ: MHMP
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Tachovské náměstí bylo oceněno
V soutěži Česká cena za architekturu 2024 získalo Tachovské náměstí cenu za zkvalitnění veřejného prostranství.
Na Libeňském mostě budou tramvaje nahrazeny autobusovou dopravou
Od pondělí 25. listopadu 2024 bude do odvolání přerušen tramvajový provoz na Libeňském mostě.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.