Nová výstava v Museu Kampa

Nová výstava v Museu Kampa – Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte! Výstava potrvá do 30. 9. 2021.

Maxipes Fík, Hobit, Pan Tau, Poslední Mohykán a další legendární hrdinové z ilustrací a animovaných filmů obsadili výstavní prostory pražského Musea Kampa, které ve dvou patrech prezentuje doposud nejrozsáhlejší retrospektivní výstavu žijící legendy knižní ilustrace a animovaného filmu Jiřího Šalamouna.

Emeritní profesor a dlouholetý vedoucí ateliéru ilustrace a knižní grafiky na UMPRUM Jiří Šalamoun (*1935) byl výtvarníkem nejen nestárnoucího Maxipsa Fíka, ale také řady dalších animovaných filmů. Vytvořil desítky volných litografií a plakátů, vydal dvě sbírky básní a jednu sbírku záznamů snů. Především však graficky upravil a svými obrázky doprovodil více než stovku knih publikovaných nejen u nás, ale také v Německu či v Polsku – například Posledního Mohykána J. F. Coopera, Kroniku Pickwickova klubu Charlese Dickense, Historii města Houpětína Saltykova-Ščedrina, Hobita J. J. R. Tolkiena, Pohřební písně J. J. Ryby či Vraždy v ulici Morgue E. A. Poea. Právě kriminální a hororový žánr, tajemno a magie patří mezi autorova nejoblíbenější témata, která se objevují i v jeho autorských knihách a volných litografiích, často zpracovaných formou komiksu.

Výstava Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte! atraktivní formou, která zaujme návštěvníky napříč generacemi, prezentuje košatost výtvarného jazyka Jiřího Šalamouna i jednotlivé fáze jeho tvůrčího procesu. Od prvních skic až po výslednou knihu či animovaný film. Kurátory výstavy jsou Terezie Zemánková a Luboš Drtina: „Hlavní ingrediencí Šalamounových ilustrací je především humor – vesměs trochu poťouchlý a subversivní – čiší z nich i skepse a zároveň nadhled nad malichernostmi života, velkorysá fantazie i pedantský cit pro detail. Dějiny každodennosti dvacátého století se v jeho díle odrážejí jako v zrcadlovém bludišti, které komicky umocňuje některé aspekty reality,“ uvedla Terezie Zemánková.

19. 7. 2021, TZ: MHMP

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Tachovské náměstí bylo oceněno

Foto: ÚMČ Praha 3

V soutěži Česká cena za architekturu 2024 získalo Tachovské náměstí cenu za zkvalitnění veřejného prostranství.

Na Libeňském mostě budou tramvaje nahrazeny autobusovou dopravou

Foto: ÚMČ Praha 7

Od pondělí 25. listopadu 2024 bude do odvolání přerušen tramvajový provoz na Libeňském mostě.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

reklama reklama
reklama reklama