Pražské povstání 1945

Pietní místa spojená s Pražským povstáním v květnu roku 1945 připomíná interaktivní mapa.

V těchto dnech si hlavní město opět připomíná povstání, které jej osvobodilo z nacistického područí. Tak jako v předešlých letech, i letos je možné si události z doby před 79 lety připomenout i díky aplikaci Pietní místa, která zobrazuje interaktivní mapu s pomníčky, u kterých je možné uctít hrdiny, kteří bojovali a umírali za naši svobodu a dozvědět se o nich bližší informace.

„Pražské povstání je významnou událostí naší historie a dokladem, že nikdy není pozdě na to postavit se zlu. Díky této aplikaci s interaktivní mapou budou rozšířeny možnosti, jak si vzpomenout na tisíce hrdinných obětí vzdoru proti nacistické okupaci,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Při Pražském povstání mezi 5. a 9. květnem 1945 zemřely přibližně tři tisíce Čechoslováků, kteří se zapojili do těžkých bojů, byli zabiti při bombardování nebo je popravili nacisti.

Díky unikátní interaktivní mapě mohou Pražané zjistit více o pietních místech v okolí svého bydliště i celé Prahy a uctít památku padlých a symbolicky „zapálit“ on-line svíčku u pomníčku. Mapa zároveň obsahuje detailní informace o jednotlivých památnících, jejich přesnou adresu, fotografii, charakter nebo například počet vzpomenutých osob. U každého památníku je možné podívat se i na to, kolik lidí zde on-line svíčku již zapálilo.

Magistrát hl. m. Prahy zpracoval aktuální seznamy pietních míst na základě dat z Centrální evidence válečných hrobů Ministerstva obrany. V návaznosti na to Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy zpracoval data do interaktivní mapy. Praha vlastní k této aplikaci všechna licenční práva včetně souhlasu Ministerstva obrany ČR s používáním dat z evidence válečných hrobů. Náklady na projekt byly minimální, neboť byl řešen v rámci organizací pražského magistrátu.

6. 5. 2024, TZ: MHMP

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava Olympijské příběhy v Praze

Výstava Olympijské příběhy/ Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...

Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu

z otevření nové základny leteckých záchranářů v Praze Ruzyni Autor: MHMP

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...

reklama reklama
reklama reklama