V kampusu MENDELU přibude další zelená střecha

V areálu Mendelovy univerzity v Brně přibude v rámci rekonstrukce nová zelená střecha na části budovy C. Přípravy začaly v letních měsících.

Jde o další prvek, který univerzita realizuje v rámci dlouhodobě plánovaného udržitelnějšího kampusu. Zelená střecha je nejen estetickým, ale i funkčním prvkem. Produkuje kyslík, absorbuje škodliviny z ovzduší, zachycuje dešťovou vodu a pomáhá s udržováním stabilního klimatu uvnitř budovy.

Rovná střecha nad přízemní částí budovy C byla už za hranou své životnosti, univerzita se proto rozhodla nutné rekonstrukce využít k instalaci zelené střechy.

„Jedná se o moderní, elegantní a udržitelné řešení. Právě ta se snažíme hledat v situacích, kdy jsou opravy v areálu nezbytné. Zelené střechy mimo jiné také snižují náklady na energie v budovách – v zimě zabraňují únikům tepla a není potřeba tolik topit, v létě omezují přehřívání interiérů a mnohdy pak není nutné pouštět klimatizaci. Tím zelené střechy pomáhají snižovat množství emisí skleníkových plynů,“ popsal Tomáš Fila, který má rekonstrukce v kampusu na starosti.

V kampusu je už nyní možné najít zelenou střechu na pavilonu M a zelené stěny na budově Q.Při dobře  provedené realizaci rostlinné vrstvy a výběru vhodných rostlin střecha funguje prakticky bezúdržbově.

„Poskytuje ochranu proti vlivům počasí, jako jsou sluneční záření, větrné poryvy a výkyvy teplot. Tím se snižuje opotřebení a klesá potřeba oprav a údržby střechy, což dlouhodobě snižuje náklady a zvyšuje trvanlivost staveb. Navíc se déšť, který dopadne na zelenou plochu střechy, na ní zachytí a pozvolna se pak v teplých dnech odpařuje do okolí, čímž ho ochlazuje,“ přiblížil Fila.

Realizace zelené střechy je z převážné části hrazená z Operačního programu životního prostředí 2021 až 2027, číslo výzvy 05_22_019, číslo projektu: CZ.05.01.03/04/22_019/0000596, zbytek financuje univerzita ze svého rozpočtu. V budoucích plánech k větší udržitelnosti univerzitního kampusu je další zelená střecha na aktuálně rekonstruované budově D, fotovoltaika nebo řešení záchytu a hospodaření s dešťovou vodou.

8. 8. 2024, TZ: Mendelova univerzita v Brně

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Autonomně řízené drony

Foto: ČVUT

Špička českého výzkumu v oblasti autonomně řízených dronů postoupila do finále soutěže v Německu. Tým z FEL...

Nový senzor pomůže při senoseči odhalit v porostu mláďata

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Školní zemědělský podnik v Žabčicích bude využívat automatizovaný asistenční systém na žacích lištách při...

Drony pomáhají

Ilustrační foto: nádrž Orlík/wikipedia.org

Drony vyvinuté na Fakultě elektrotechnické ČVUT pomáhají s pohybem břemen na vodě i s hledáním sinic a odpadků.

reklama