Adekvátní příjem vápníku Češi podceňují

Pouze 15 % žen a 35 % mužů v ČR ve věku 18–59 let má adekvátní příjem vápníku, nejúčinnějšího minerálu při prevenci osteoporózy.

Tento trend potvrzuje i meziročně mírně klesající (-7 %) zájem zákazníků Lékárna.cz, první a největší lékárny na českém internetu, o jeden z nejdůležitějších stavebních prvků našeho těla – vápník (kalcium).

Mgr. Ondřej Pleskot, odborný farmaceut Lékárna.cz:

„Nejúčinnější z hlediska suplementace je vápník v organické formě - 1000 mg denně. Málo se hovoří o užívání D a K2 vitamínů spolu s vápníkem. Vitamín D3 doplňujeme především od podzimu do brzkého jara min 1000 IU denně. Vitamin K2 75-100 mikrogramů/den. Některé odborné zdroje upozorňují u pravidelné suplementace, nebo užívání vysokých dávek vápníku na riziko ukládání v těle na nežádoucích místech (např. v cévách) v případě užívání bez D3 a K2. Vitamín D3 a K2 jsou rozpustné v tucích, je tedy vhodné je pro lepší vstřebatelnost užívat během jídla nebo po jídle, které obsahuje tuky”.

Osteoporóza: pomalý vývoj bez varovných příznaků

Podle farmaceuta Pleskota je pro osteoporózu charakteristický její pomalý a bezpříznakový vývoj. Projevuje se často bezbolestně, mírným pobolíváním v zádech nebo zvětšujícím se zakřivením páteře. Dalším příznakem je postupná deformace postavy, výška postavy se také zmenšuje (i o 10 centimetrů a více).

„Nejčastěji postihuje starší lidi, zejména ženy po menopauze. Ohroženy jsou tak osoby s nízkou tělesnou hmotností (BMI < 18,5 kg/m²) a malou fyzickou zátěží. Osteoporózu může způsobit i dlouhodobé užívání některých léků - kortikosteroidů, některých antiepileptik, inhibitorů protonové pumpy, antidepresiva ze skupiny selektivní inhibicí zpětného vychytávání serotoninu - SSRI (fluvoxamin, fluoxetin, sertralin, paroxetin, citalopram, escitalopram, escitalopram)”, vysvětluje farmaceut.

Prevence v kostce podle farmaceuta online poradny Lékárna.cz Ondřeje Pleskota:

Zajistěte dostatek vápníku

Potraviny bohaté na vápník zahrnují mléčné výrobky (plnotučné mléko, jogurt, tvrdý sýr), zelenou listovou zeleninu (špenát, kapusta) a obohacené potraviny, jako jsou cereálie nebo rostlinné mléko. Vhodný poměr je 270 gramů zeleniny a 130 gramů ovoce. Preferujte rostlinné bílkoviny, jako jsou fazole a ořechy, stejně jako ryby, drůbež bez kůže a libové kousky masa.

Vitamin D – klíč k lepšímu vstřebávání vápníku

Přirozeně ho získáváme ze slunečního záření, ale v chladných měsících je dobré doplnit ho potravinami (tučné ryby, vejce) a doplňky stravy.

Pravidelný pohyb

Fyzická aktivita, zejména silová cvičení a cvičení s dopadem, jako je chůze, běh nebo tanec, pomáhají posilovat kosti.

Omezte kouření, alkohol a kofein

Oslabují kosti, zvyšují riziko osteoporózy.

Udržujte zdravou tělesnou hmotnost

Nadměrná podváha může oslabit kosti, zatímco nadváha může přetěžovat kosti a klouby.

Pravidelné lékařské kontroly

Pokud máte v rodině výskyt osteoporózy nebo jste v rizikové skupině (např. ženy po menopauze), je vhodné se pravidelně kontrolovat u lékaře.

18. 10. 2024, TZ: lékárna.cz

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Špatně skladované ořechy mohou poškodit zdraví

Ořechy/pixabay.com

Čerstvé ořechy bez přísad jsou zdraví nejprospěšnější, namočením do vody na několik hodin můžeme zlepšit...

Kam se poděl COVID‑19?

ilustrační obrázek pixabay.com

Onemocnění COVID‑19 nám nezapomenutelně zasáhlo do životů. Nové slovo za pár dnů znali všichni. Stejně, jak...

Kontrola charakteristických vlastností olivových olejů

Olivový olej/pixabay.com

Téměř polovina vzorků nevyhověla.

reklama reklama reklama