Osteoporóza má pomalý vývoj bez varovných příznaků
Adekvátní příjem vápníku Češi podceňují.
Pouze 15 % žen a 35 % mužů v ČR ve věku 18–59 let má adekvátní příjem vápníku (podle výživových doporučených dávek)*, nejúčinnějšího minerálu při prevenci osteoporózy. Tento trend potvrzuje i meziročně mírně klesající (-7 %) zájem zákazníků Lékárna.cz, první a největší lékárny na českém internetu, o jeden z nejdůležitějších stavebních prvků našeho těla – vápník (kalcium). Paradoxně v průběhu roku se zájem o tento minerál zvyšuje právě v měsíci říjnu, který je spojen s povědomím o onemocnění osteoporóza (20. říjen je světovým den osteoporózy), kdy jsou prodeje vápníku, ve srovnání s ostatními měsíci od začátku roku v průměru 2,5násobné.
Mgr. Ondřej Pleskot, odborný farmaceut Lékárna.cz:
„Nejúčinnější z hlediska suplementace je vápník v organické formě - 1000 mg denně. Málo se hovoří o užívání D a K2 vitamínů spolu s vápníkem. Vitamín D3 doplňujeme především od podzimu do brzkého jara min 1000 IU denně. Vitamin K2 75-100 mikrogramů/den. Některé odborné zdroje upozorňují u pravidelné suplementace, nebo užívání vysokých dávek vápníku na riziko ukládání v těle na nežádoucích místech (např. v cévách) v případě užívání bez D3 a K2. Vitamín D3 a K2 jsou rozpustné v tucích, je tedy vhodné je pro lepší vstřebatelnost užívat během jídla nebo po jídle, které obsahuje tuky”.
Osteoporóza: pomalý vývoj bez varovných příznaků
Podle farmaceuta Pleskota je pro osteoporózu charakteristický její pomalý a bezpříznakový vývoj. Projevuje se často bezbolestně, mírným pobolíváním v zádech nebo zvětšujícím se zakřivením páteře. Dalším příznakem je postupná deformace postavy, výška postavy se také zmenšuje (i o 10 centimetrů a více).
„Nejčastěji postihuje starší lidi, zejména ženy po menopauze. Ohroženy jsou tak osoby s nízkou tělesnou hmotností (BMI <18,5 kg/m²) a malou fyzickou zátěží. Osteoporózu může způsobit i dlouhodobé užívání některých léků: kortikosteroidů, některých antiepileptik, inhibitorů protonové pumpy, antidepresiva ze skupiny selektivní inhibicí zpětného vychytávání serotoninu - SSRI (fluvoxamin, fluoxetin, sertralin, paroxetin, citalopram, escitalopram, escitalopram)”, vysvětluje farmaceut.
Prevence v kostce podle farmaceuta Ondřeje Pleskota:
- Zajistěte dostatek vápníku
Potraviny bohaté na vápník zahrnují mléčné výrobky (plnotučné mléko, jogurt, tvrdý sýr), zelenou listovou zeleninu a obohacené potraviny, jako jsou cereálie nebo rostlinné mléko. Vhodný poměr je 270 gramů zeleniny a 130 gramů ovoce. Preferujte rostlinné bílkoviny, jako jsou fazole a ořechy, stejně jako ryby, drůbež bez kůže a libové kousky masa.
- Vitamin D
Je klíčem k lepšímu vstřebávání vápníku. Přirozeně ho získáváme ze slunečního záření, ale v chladných měsících je dobré doplnit ho potravinami: tučné ryby, vejce a doplňky stravy.
- Pravidelný pohyb
Fyzická aktivita, zejména silová cvičení a cvičení s dopadem, jako je chůze, běh nebo tanec, pomáhají posilovat kosti.
- Omezte kouření, alkohol a kofein
Oslabují kosti, zvyšují riziko osteoporózy.
- Udržujte zdravou tělesnou hmotnost
Nadměrná podváha může oslabit kosti, zatímco nadváha může přetěžovat kosti a klouby.
- Pravidelné lékařské kontroly
- Rodinný výskyt
Pokud máte v rodině výskyt osteoporózy nebo jste v rizikové skupině (např. ženy po menopauze), je vhodné se pravidelně kontrolovat u lékaře.
Světový den osteoporózy si připomínáme každoročně 20. října s cílem zvýšit povědomí o důležitosti prevence, diagnostiky a léčby metabolických onemocnění kostí. Den si připomíná 90 zemí celého světa, včetně České republiky.
*/ Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí – souhrnná zpráva za rok 2022, SZÚ Praha říjen 2023.
18. 10. 2024, TZ: Lekarna.cz
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Rozmrazování potravin
Zapomněli jste předem rozmrazit maso, kuře či rybu, kterou chcete připravit k obědu.? Vyjmete sáček se zmrzlým masem,...
Češi se letos opalovali s 50
Češi dali letos v létě přednost opalovacím přípravkům s přírodním složením a nejvyšším ochranným faktorem.
Základní informace o biopotravinách
Biopotravina (BIO) je produkt vyprodukovaný v souladu s požadavky zákona č. 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství,...