Vědci objevili neznámý virus. Narazili na něj náhodou

Při výzkumu biodiverzity čekalo na vědce z Ostravské univerzity překvapení, které jim doslova vzalo dech. Mezi jejich vzorky se objevil virus, se kterým se dosud nikdo na světě nesetkal.

Biologové z laboratoře, která se mimo jiné zabývá také léčbou Leishmaniózy, mu dali symbolický název: OstraVirus. Nyní již své město objevu proslavuje po celém světě.

„Není podobný žádnému jinému viru na planetě Zemi. Je tak odlišný, že jsme museli použít speciální výpočetní metody, abychom vůbec potvrdili jeho virovou povahu. Zatím nedokážeme říct, zda se jedná pouze o nový druh, čeleď nebo celou říši, jisté však je, že se s ním dosud nikdo nikdy nesetkal, a to je velká věc, která se v životě vědce neděje často," uvádí Vyacheslav Yurchenko, vedoucí laboratoře.

Na příběhu OstraViru je zajímavé, že jej vědci objevili v podstatě náhodou

„Původní záměr nebyl objevit nový virus. Šlo o mnohem širší výzkum biodiverzity, kterým jsme chtěli nahlédnout dále za hranice současného poznání, podívat se, co ještě se tam venku skrývá. Na projektu jsme pracovali čtyři roky a objevení OstraViru je jeho nečekaným vrcholem," dodává Yurchenko.

Jeho nadšení a vzrušení sdílejí biologové napříč kontinenty. Článek o OstraViru totiž vyšel v jednom z nejprestižnějších multidisciplinárních vědeckých časopisů na světě: Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. Yurchenko a jeho tým v tom vidí velkou příležitost dát vědět nejen o tomto dílčím úspěchu, ale také o Ostravě a špičkové vědě, která se zde v oblasti biologie odehrává.

Online magazín Ostravské univerzity již dříve zveřejnil rozhovor s tímto biologem, který hledá alternativní možnosti léčby a vakcinace Leishmaniózy – nemoci, která, jak sám uvádí, není pro farmaceutické firmy lukrativní, neboť postihuje lidi v Africe a Asii. Přitom jde o hned druhého největšího zabijáka svého druhu po Malárii. Právě jeho tým mimo jiné pracuje na vývoji tzv. „sebevražedné alternativy Leishmánií" coby možnosti vakcinace vůči Leishmanióze.

Yurchenko na svých projektech pravidelně spolupracuje s odborníky z celé republiky i světa. V případě OstraViru se zapojili vědci z institutu parazitologie v Českých Budějovicích, Karlovy univerzity, brněnského CEITEC, ale také vědci ze Spojených států, Švýcarska, Brazílie, Litvy nebo Ruska.

8. 4. 2018; TZ: Ostravská Univerzita

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Nákazy přenášené klíšťaty

Klíště/wikipedia.org

Mezi nejčastější onemocnění této skupiny patří Lymeská borrelióza a klíšťový zánět mozku. Klíště se zde...

Tip na wellness v Maďarsku. Letošní sezóna v Termálních a zážitkových lázních začíná už 16. května 2025

Tip na wellness v Maďarsku. Letošní sezóna v Termálních a zážitkových lázních začíná už 16. května 2025

Termální a zážitkové lázně a Kemp Lipót se začínají připravovat na letošní sezónu. Lázně a kemp budou otevřeny...

Spánek a zdraví

Ilustrační foto/pixabay.com

Stejně jako potrava, pití, dýchání, tak i spánek a odpočinek patří mezi základní biologické potřeby člověka...

Třicátník a infarkt?

Ilustrační foto/pixabay.com

Vědci pomáhají odhalit skrytou genetickou hrozbu.

reklama reklama reklama